Středověká tvrz na skalnatém ostrohu se zachovalým plášťovým opevněním. Stavba má nádvoří v podobě pětiúhelníka, na západě je k hradbě přimkla stavba podélného paláce. V současné době areál tvrze funguje jako kulturní centrum, kde se v letní sezoně pořádá množství zajímavých akcí pro děti i dospělé.
Třípatrová tvrz vznikla ve 14. století nedaleko od původního sídla, dřevěného hrádku, rodu Pánů z Dubé v Mrači, kteří postavili větší sídlo na skalnatém ostrohu nad potokem. Jako první majitelé se uvádějí Beneš z Lopřetic, v roce 1410 Oldřich z Mrače, v roce 1438 Beneš z Dubé a z Mrače. Jeho potomci zůstali na tvrzi až do poloviny 16. století. Po třicetileté válce je však tvrz uváděna již jako pustá. Kámen ze zřícenin byl později použit na stavbu vrbnovského zámku, tvrz byla koncem 17. století přestavěna na sýpku. Ve 2. polovině 19. století byla upravena na příbytky pro dělníky mračských žulových lomů. Zámek, postavený nad zpustlou tvrzí, plnil původně úlohu obytného rytířského sídla. V roce 1725 jej koupil Jan Josef z Vrtby a spojil jej s Konopištěm. Nové sídlo zpustlo a zůstaly z něj jen zříceniny obvodového zdiva s okenními otvory.
Tvrz je přístupná každou sobotu a neděli, stačí jen přijít a z nádvoří silně zapískat.
Občerstvit se můžete v Pohostinství na návsi v Mrači, příležitostně bývá otevřena krčma a vinárna přímo v tvrzi. Pokud dorazíte na Mračskou tvrz s vlastním stanem, určitě Vás nevyhodí. V horkých letních měsících je možné se osvěžit v hasičské nádrži v Mrači nebo v řece Sázavě, vzdálené cca 2 km.
Tvrz najdete ve stejnomenné obci Mrač, severně od Benešova. Na tvrz nevede žádná turistická stezka. Vlaková zastávka se nachází 200 m od objektu, autobusové nádraží je vzdáleno cca 1,5 km.